Zawód medyczny jakim jest fizjoterapeuta wymaga nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji i zdobywania oraz utrwalania swojej wiedzy z myślą o skutecznej terapii pacjenta. W ofercie REHABILIS znaleźć można szereg nowoczesnych możliwości terapeutycznych takich jak Przezskórna Elektroliza EPTE, igłoterapia sucha czy diagnostyka USG. Jednakże pierwszorzędną rolę stanowi podejście do problemu pacjenta i szukanie przyczyn dolegliwości, próba szerokiego spojrzenia na zagadnienie bólu przewlekłego i ostrego.

EPTE Przezskórna Elektroliza

Metoda Przezskórnej Elektrolizy EPTE to terapia rodem z Hiszpanii. Dzięki swojej bardzo wysokiej skuteczności w leczeniu przewlekłych uszkodzeń ścięgien tzw. tendinopatii jest doskonałym wsparciem treningu i pomaga w biologicznym leczeniu takich schorzeń jak: łokieć tenisisty, przeciążenie ścięgna Achillesa czy kolano skoczka. Zabieg polega na wprowadzeniu do zmienionego chorobowo ścięgna za pomocą igły akupunkturowej (katoda) prądu galwanicznego celem sprowokowania reakcji naprawczej organizmu.

USG w pracy fizjoterapeuty

Obrazowanie ultrasonograficzne na potrzeby fizjoterapii wykorzystywane jest na świecie już od długich dziesięcioleci. W Polsce, wykorzystywanie USG do diagnostyki problemu pacjenta w gabinecie fizjoterapeuty, znalazło swoje miejsce stosunkowo niedawno. Dzięki obrazowaniu za pomocą głowicy ultradźwiękowej można określić stan mięśni, powięzi, więzadeł, łąkotek, chrząstki stawowej czy ścięgien mięśni. Dzięki informacjom o uszkodzeniu wymienionych struktur łatwiej zaplanować program rehabilitacji, można też regularnie monitorować postęp terapii. Monitoring za pomocą USG zwiększa efektywność zabiegów z wykorzystaniem igły, np. podczas zabiegu Przezskórnej Elektrolizy EPTE.

Igłoterapia sucha

Igłoterapia sucha to metoda polegająca na wprowadzeniu pełnej igły akupunkturowej do mieśniowo-powięziowych punktów spustowych, które stanowią identyfikowalny problem bólowy u pacjenta ostrego lub przewlekłego. Dzięki zabiegowi igłoterapii suchej doprowadzamy do procesów odwrażliwienia obwodowego, czyli do zmniejszenia dolegliwości i zwiększenia komfortu pacjenta wobec dotychczasowego problemu.

Masaż Tkanek Głębokich

Masaż tkanek głębokich to forma manualnej pracy ze strukturami mięśniowo-powięziowymi pacjenta. Dzięki dokładnej znajomości anatomii palpacyjnej oddziałujemy na rejony bolesne pacjenta, szukamy napięć i ograniczeń funkcjonalnych, poprzez techniki rozciągające i zwiększające przesuwalność tkanek względem siebie poprawiamy możliwości ruchowe pacjenta.

Terapia Punktów Spustowych

Terapia punktów spustowych wykorzystuje różne techniki manualne do wywierania nacisku na wrażliwe miejsca w rejonach zgłaszanych przez pacjenta jako bólowe. Celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych

Kinesiotaping

Metoda oklejania plastrami pochodząca z Japonii stanowi dobre uzupełnienie terapii ruchem. Dzięki aplikacjom kinesiotapingu można wpłynąć na zmniejszenie obrzęku po operacji, odpowiedni  sposób oklejenia może odciążyć bolesne struktury ciała, w rehabilitacji pourazowej możemy ograniczyć zakres ruchu poprzez aplikację zmniejszającą ruchomość stawu.

Terapia wisceralna

Praca w obrębie jamy brzucha pozwala w sposób bezpośredni wpływać na narządy takie jak żołądek, jelito czy wątroba. Odpowiednie techniki manualne na struktury więzadłowe mogą poprawić przesuwalność i ruch poszczególnych struktur względem siebie, co wpływa na poprawę funkcji samych narządów. Praca pośrednia z kolei oddziałuje na dolegliwości odcinka lędźwiowego kręgosłupa czy bólu w obrębie kończyn.

Trening funkcjonalny

Każda terapia w gabinecie fizjoterapii ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych pacjenta i przywrócenie optymalnych zakresów ruchu w stawach. Trening funkcjonalny wykorzystuje naturalne, codzienne wzorce ruchowe jako element terapii w gabinecie, a w domu pacjenta, jako utrwalenie efektów oraz profilaktyka.

Diagnostyka wad stóp/ Wkładki ortopedyczne/ System PODOSMART/ Platforma pedobarograficzna

W diagnostyce wad stóp wykorzystujemy najnowocześniejsze zdobycze dzisiejszej technologii. Oprócz znanego od dawna podoskopu, wyposażonego w kamerę FullHD, korzystamy również z platformy pedobarograficznej i systemu PODOSMART. Platforma pedobarograficzna pozwala wygenerować szereg szczegółowych informacji odnośnie sił wywieranych na podłoże przez nacisk stóp w badaniu statycznym. System PODOSMART pozwala z kolei na ocenę dynamiczną podczas chodu lub biegu, dzięki inteligentnie zaprojektowanym wkładkom, które bezprzewodowo łączą się z centralką przy komputerze, zbierając niezbędne informacje do oceny dysfunkcji pacjenta. Dzięki zakrojonej na tak szeroką skalę diagnostyce możemu skutecznie pomagać pacjentom ze stopami płasko-koślawymi, z kolanami koślawymi, bólami pleców czy kolan. Uzupełnieniem całego programu diagnostyki wad stóp jest dopasowanie indywidualnych dynamicznych wkładek ortopedycznych.